Prvi hrvatski ručno rađeni simulator plamenog udara izradila karlovačka JVP
U simulatoru se vatra drži pod kontrolom
KARLOVAC - Flashover obuka vatrogasaca danas je u Karlovcu predstavljena predstavnicima vatrogasaca iz cijele Hrvatske. Riječ je o obuci s vatrom u simulatoru, koja nije nepoznata u svijetu, a po prvi puta se prezentira u Hrvatskoj.
Simulator je kontejner s ložištem u kojem se pali vatra
- Vrlo teškko je zorno prikazati djelovanje plamena u trenutku požara. Simulacija plamenog udara, "flashover trening", inače je poznat u svijetu kao proces trajnog usavršavanja vatrogasaca i prepoznavanja svog neprijatelja da bi se s njim mogli čim lakše boriti. Vatra je naš neprijatelj, a u ovom simulatoru mi ju držimo pod kontrolom i jednostavno vidimo što ona radi i što mi njoj možemo napraviti da nas pri tom ne ozlijedi - kazao je zamjenik zapovjednika karlovačkih profesionalnih gasitelja i predsjednik Udruge profesionalnih vatrogasaca Hrvatske Goran Franković.
Simulator plamenog udara već je uveden u Vatrogasnu školu, a danas predstavljeni izradili su sami djelatnici karlovačke Javne vatrogasne postrojbe.
- Ovaj projekat koji smo radili nije od jučer. Mi se njime bavimo već godinu i pol od toga da smo preveli određene DIN-norme koje ne postoje, a sam objekat napravljen je u skladu s propisima koji se primjenjuju u Europskoj uniji. Zato je takva priprema i bila i zato smo sve te trenere koje smo obučavali u Njemačkoj jednostavno, ne krili od javnosti, već dok nismo bili sigurni da to sve funkcionira te smo danas prvi put prezentirali ovaj projekat - dodao je Franković.
Karlovačkom simulatoru danas su certifikat dodijelili vatrogasci iz Amerike i Australije koji već duže primjenjuju takav način obuke vatrogasaca i koji su o tome napisali i niz knjiga.
- Predavanje su nam držali stručnjaci koji su izradili literaturu i studiozno proučavali "flashover" odnosno plameni udar i oni su bili danas na testnoj probi simulatora te će nam dati licencu za naš objekat koji smo izradili sukladno njihovim preporukama i sukladno njihovim savjetima - rekao je Franković.
A simulator je zapravo jedan kontejner s ložištem u kojem se pali vatra, odnosno stvara se uobičajeno radno mjesto vatrogasca puno vatre, dima i visokih temperatura.
- Unutra u prostoru ložišta je preko tisuću stuonjeva, a da bi "flashover" uopće kulminirao u području stropa temperatura mora biti minimalno 600 stupnjeva, dok je u području polovice kontejnera tj. kaciga, je negdje oko 150 do 200 celzijevih stupnjeva. Ne znam koja je najveća temperatura koju sam uspio doživjeti, ali znam da mi se rastalio vizir na kacigi. Odjela zaštitna su mogla izdržati do osam minuta nekih 360 stupnjeva tako da je to u stvari dovoljno, a i obuka se prilagođava tome da se ne uništava oprema baš bez veze. U takvim kontejnerima se u stvari najbolje može i testirati neka nova oprema koja se kupuje; kacige, bristoli, odijela, potkape, rukavice... Isprobate tu i to je najbolji trening da vidite što valja, a to ne valja - kazao je Mario Rogina instruktor flashovera iz JVP-a Varaždin.
U Hrvatskoj je ukupno 6 instruktora, a za Karlovačku županiju to je djelatnik JVP-a Karlovac Darinko Kos.
A svaka obuka i edukacija, naglasio je pak Franković, vatrogascima je dobrodošla kako bi posljedice nesreća ili tragedija poput one na Kornatu, bile što manje.
- Uvježbavanje u vatrogastvu je prioritet broj jedan. Opremanje vatrogasaca je isto tako važno, ali oprema bez ljudi nema svrhu - naglasio je.
Rogina: Ne znam koja je najveća temperatura koju sam uspio doživjeti, ali znam da mi se rastalio vizir na kacigi
Preneseno sa tranica:
>Radio Mrežnica
na 14. Studeni 2007 22:04
na 15. Studeni 2007 17:07
na 16. Studeni 2007 14:16
na 16. Studeni 2007 23:24
na 16. Studeni 2007 23:25
na 17. Studeni 2007 10:04
na 17. Studeni 2007 10:09
na 17. Studeni 2007 13:43
na 17. Studeni 2007 14:07