SPLIT - Rodbina stradalih vatrogasaca u tragičnom požaru na Kornatu podnjela je tužbe protiv države, Šibenika, Vodica, Tisnog i DVD-ova. Odštetni zahtjevi iznose oko osam milijuna kuna.
Za stradale maloljetne vatrogasace Karla Ševerdiju i Marka Stančića te za civilnog ročnika Josipa Lucića, koji nisu smjeli biti poslani na intervenciju gašenja požara na Kornatu, odštetni zahtjevi njihovih obitelji iznose dva milijuna i 135 tisuća kuna, piše Slobodna Dalmacija.
Za devet ostalih poginulih vatrogasaca, ako sud prihvati tužbe njihovih obitelji, institucije lokalne samouprave morat će isplatiti oko šest milijuna kuna.
Obitelj Karla Ševerdije tužila je Grad Vodice, te osnivača i vlasnika DVD-a Vodice, a isto je protiv DVD-a Tisno učinila obitelj stradaloga 17-godišnjeg Marka Stančića.
Obitelj poginulog civilnog ročnika Josipa Lucića, koji također nije smio sudjelovati u akcijama gašenja požara, tužbu je adresirala na državu Hrvatsku.
Iz Zaklade Kornat pod okriljem Hrvatske vatrogasne zajednice te s računa Županijske vatrogasne zajednice obiteljima trinaestorice stradalih vatrogasaca do sada je isplaćeno oko 16 milijuna kuna ili 1,2 milijuna kuna po obitelji, piše Slobodna.
Preneseno sa: TOTAL PORTAL
dug s kornata RODBINA stradalih vatrogasaca
tužI državu, šibeniK, vodice, tisno i dvd
Obitelji traže 8 milijuna kuna
Vodičko poglavarstvo vjerojatno će ispuniti odštetni zahtjev u slučaju Ševerdija, kako s obiteljima žrtava ne bi morali ići u sudski spor
PIŠE ANTE TALIJAŠ
Za stradale maloljetne vatrogasce Karla Ševerdiju i Marka Stančića te za civilnog ročnika Josipa Lucića, koji nisu smjeli biti poslani na intervenciju gašenja požara na Kornatu, odštetni zahtjevi njihovih obitelji ukupno iznose dva milijuna i 135 tisuća kuna.
Za devet ostalih poginulih vatrogasaca, ako Sud uvaži tužbe njihovih obitelji, institucije lokalne samouprave morat će isplatiti oko šest milijuna kuna.
Konkretno, zbog stradaloga maloljetnog vodičkog vatrogasca Karla Ševerdije na Kornatima njegova obitelj podnijela je sudsku tužbu s odštetnim zahtjevom prema Gradu Vodicama, osnivaču i vlasniku DVD-a Vodica, kojeg je pokojni Karlo bio pripadnik.
Pravnu osnovu tužbe obitelj Ševerdija temelji na činjenici da je njihov Karlo imao s Gradom Vodicama sklopljen Ugovor o povremenom radu redovnog učenika u DVD-u za obavljanje promatračko-dojavnih protupožarnih poslova te, sukladno tome, uopće nije smio sudjelovati u intervencijama gašenja požara, pa tako ni onoga kobnog na Kornatu. Karlo je, inače, rođen 1. prosinca 1989. godine te u trenutku stradavanja nije bio punoljetan.
U odštetnom zahtjevu obitelj Ševerdija potražuje od Grada Vodica iznos od 735 tisuća kuna te još 25 tisuća kuna za troškove izgradnje nadgrobnog spomenika.
Naime, po 220 tisuća kuna potražuju Karlovi roditelji – majka Branka i otac Ivica. Također, u odštetnom zahtjevu, 220 tisuća kuna stoji na ime bake Vilme, a 75 tisuća kuna na ime trogodišnjeg Karlova brata.
Civil na požarištu
U vodičkom Poglavarstvu ne bježe od pravne odgovornosti, međutim, nitko od čelnika grada, zbog preosjetljivosti teme, nije želio komentirati sudsku tužbu.
Neslužbeno doznajemo da je stav Poglavarstva da se ne ulazi ni u kakav sudski spor, nego da se odštetni zahtjev obitelji Ševerdija u potpunosti ispuni.
Sudska tužba s odštetnim zahtjevom u iznosu od po 700 tisuća kuna podnesena je protiv DVD-a Tisno.
Tužbu je podnijela obitelj stradaloga maloljetnog vatrogasca, 17-godišnjeg Marka Stančića.
Sezonski rad
Osim tišnjanskog DVD-a adresirana je i na šibensku Obrtničku školu, preko koje je pokojni Marko imao potpisan ugovor s DVD-om o sezonskom radu na poslovima motrenja, pa nije smio biti upućivan u intervencije gašenja.
Identičan iznos od 700 tisuća kuna tužbom potražuje i obitelj poginuloga Josipa Lucića, koji je u DVD-u Tisno služio civilni vojni rok, te također nije smio sudjelovati u akcijama gašenja požara.
Ugovor Karlo Ševerdija imao je s Vodicama sklopljen učenički ugovor o povremenom radu u DVD-u
Odšteta Visina odštetnog zahtjeva utemeljena je na orijentacijskim kriterijima Vrhovnog suda RH
I poslodavci na sudu
•• Oko kornatske tragedije devet obitelji stradalih vatrogasaca zastupa Odvjetnički ured Mare Mihočevića.
- Na traženje obitelji podnijeli smo tužbe s odštetnim zahtjevima protiv poslodavaca. Primjerice, zbog smrti šibenskih vatrogasaca tužba je podnesena protiv Grada Šibenika i JVP-a Šibenik, u slučaju pogibije vodičkih gasitelja protiv Grada Vodica, a kod smrti tišnjanskih vatrogasaca protiv DVD-a Tisno. Jedino je u slučaju Josipa Lucića tužena država Hrvatska, jer je u trenutku pogibije on bio civilni vojni ročnik.
Visina odštetnog zahtjeva temeljena je na orijentacijskim kriterijima Vrhovnog suda RH. Konkretno, po svakom roditelju ili supruzi odšteta iznosi 220 tisuća kuna, dok se po braći ili sestrama ona kreće oko 80 tisuća kuna – kazao nam je odvjetnik Maro Mihočević.
Pauk: Traže sve što im pripada
•• Obiteljske sudske tužbe s milijunskim odštetnim zahtjevima bile su tema jučerašnjeg sastanka iza “zatvorenih vrata” župana Gorana Pauka, s čelnicima gradova Šibenika i Vodica, Općine Tisno te s predstavnicima JVP-a Šibenik, DVD-a Tisno i Vodice.
- Obaviješteni smo da tužbe postoje. Ne bih želio ništa podrobnije i konkretnije o toj temi kazati. Ljudi traže ono što im po zakonu pripada, i to je proces koji traje – rekao nam je župan Goran Pauk.
Novac iz zaklade
•• Iz Zaklade “Kornat”, pod okriljem Hrvatske vatrogasne zajednice, te s računa Županijske vatrogasne zajednice, obiteljima trinaestorice stradalih kornatskih junaka do sada je isplaćeno oko 16 milijuna kuna ili 1,2 milijuna kuna po obitelji. Riječ je o donacijama prikupljenim tijekom brojnih humanitarnih akcija.
Preneseno sa: SLOBODNA DALMACIJA
na 30. Siječanj 2008 18:25
na 30. Siječanj 2008 22:50
na 30. Siječanj 2008 23:43
na 31. Siječanj 2008 07:44
na 31. Siječanj 2008 08:48
na 01. Veljača 2008 01:10