Požar koji već četiri dana bjesni na deponiju Baštijunski brig pokraj Biograda kulminirao je u noći između srijede i četvrtka: nakon što je kanader neuspješno pokušavao zaustaviti vatru sa 60-ak vodenih bombi, gusti dim i nepodnošljiv smrad doslovno su prekrili cijelo biogradsko područje. Ne možemo disati Smrad se širio u smjeru Šibenika i prema otoku Pa-" šmanu, a najteže je stanje na području Vrane i Pakoštana te u biogradskim naseljima Kumenat i Put Grande gdje je zbog izni- mno visoke koncentracije dima stanovništvo na nogama dočekalo jutro. Cijela soba se odjednom ispunila gustim dimom, više se nije moglo disati. Koncentracija u zatvorenom prostoru bila je toliko visoka da nas je dim gušio.
Ovo nije prvi put da deponij gori, ali nikada nije bilo ovako rekla nam je uzrujana Gordana Rudić koja živi u Poškaljini, naselju ispod Jadranske magistrale koje deponij dijeli od grada Biograda. Dok policija traga za počiniteljem, a rezultati mjerenja zraka još nisu poznati, stanovništvo naseljeno u blizini deponija već danima strahuje zbog otrova koje udišu s Baštijuna. Kako je cijelo okolno područje poljoprivredno, na deponiju završavaju i pesticidi i ostaci kemikalija, a zbog nekontroliranog bacanja smeća, nitko ne zna što je sve tamo izgorjelo. A na samom deponiju jučer apokaliptičan prozor: tone izgorenog otpada, nepodnošljiv smrad i vatra koja tinja iz nekoliko metara dubokih naslaga smeća. Već dva dana bageri pokušavaju prokrčiti gotovo četvorni kilometar površine zapaljenog smeća, a šest vatrogasnih cisterni radi bez prestanka.
Ovo je za zatvor Ovo je katastrofa i onaj tko je ovo napravio zalužio je zatvor rekao nam je jučer na deponiju zapovjednik JVP-a Biograd Darko Banić. Vatra na deponiji planula je u nedjelju navečer oko 22 sata, međutim vatrogasci su dojavu dobili tek dva sata kasnije i to od Centra 112. Iako je tu noć potrošeno 60 cisterni vode, vatra se velikom brzinom proširila na tri od četiri boksa za skladištenje otpada, a zbog stalnog otkrivanja novih žarišta, sanacija zgarišta teče veoma sporo. Prijetnja turizmu Zadnji veliki požar na biogradskom deponiju izbio je u ljeto 2OO4. godine godine kada su vatrogasci bez prestanka radili čak 17 dana. Gusti dim tada je potjerao pet tisuća gostiju iz obližnjeg autokampa 'Crkvine1 i turističkih naselja 'Crvena luka' i 'Mediterane'. Ne riješi li se tko i zašto podmeće požare, u Biogradu strahuju kako će se isto ponoviti i ove turističke sezone.
Stražar nije prijavio požar Koncesiju nad deponijem od "Komunalca" je prije dvije godine preuzela tvrtka "Bošana" koja je u stopostotnom vlasništvu Grada Biograda. Na deponiju je zbog čestih požara tada postavljena 24-satna stražarska služba, a djelatnik "Bošane" Marko Knez, koji nije prijavio požar, iako je u to vrijeme bio na radnome mjestu, dobio je otkaz. O deponiju je napravljena studija sanacije i potpisan ugovor s Ministarstvom okoliša, ali se još čeka ishođenje lokacijske dozvole.
Izvor:Slobodna Dalmacija iskreni na 20.04.2007 12:47:00
|
na 20. Travanj 2007 12:57