Prijava
Korisnik

Lozinka



Niste korisnik?
Klikni ovdje za registraciju.

Zaboravili ste lozinku?
ZatraĹľite novu Ovdje.
Posljednji ÄŚlanci
Dan drĹľavnosti
VISOKOTLA?NI MODUL P...
In.mem. Dragutin Sti...
KUP DVD ZAPREŠI?
1. KUP DVD GRANEŠINA
PRAVILA PORTALA
Dobro dosli
ZAGREB: Zastala nabava opreme za sezonu
USTROJ I FINANCIJE
Kornati (ni)su opomena: Poništen natječaj
za nabavu nove vatrogasne opreme.

Gasitelji će u požare sa starim kombinezonima.
Cijeli proces je zaustavljen, a do raspisivanja novog natječaja za opremu moglo bi proći još dva mjeseca.
Udruge gasitelja žale se da im pojedine tvrtke još nude jefinije kombinezone lošije kvalitete.


Nova zaštitna odijela planirana su za 500 profesionalnih vatrogasaca
i 1000 dragovoljaca u priobalju Foto: VJEKOSLAV SKLEDAR / CROPIX


Hrvatski vatrogasci u predstojeću protupožarnu sezonu mogli bi ući bez zaštitne opreme i kombinezona.

Naime, jedna od tvrtki ponuđača srušila je početkom godine raspisan natječaj za nabavu vatrogasnih kombinezona uloživši žalbu što nije odabrana kao dobavljač opreme. Cijeli proces nabave je zaustavljen, a do raspisivanja novoga natječaja moglo bi proći još dva do tri mjeseca.

Udruga profesionalnih vatrogasaca Hrvatske i predstavnici Sindikata vatrogasaca ogorčeni su birokratskom procedurom i strahuju da će, ako ponuditelji ne odustanu od bitke za posao pod svaku cijenu, u novu protupožarnu sezonu ući bez potrebnih zaštitnih kombinezona.

Goran Franković iz Udruge profesionalnih vatrogasaca ističe kako su vatrogasci tražili odjeću s najvišim standardima zaštite. Od 2007. godine to su odijela koja nose novu europsku normu EN 15614, dok im neke tvrtke nauštrb kvalitete nude još uvijek jeftinije zaštitne kombinezone norme EN 531.

Život vrijedi 800 kuna

- Možemo mi raspravljati o ergonomskom obliku odijela, odnosno je li neki kombinezon udobniji ili ne, ali ono na što ne možemo pristati je rasprava o kvaliteti materijala. Želimo za hrvatske vatrogasce samo najbolje i ne vidim razloga da to i ne dobijemo - kaže Franković.

Napominje da su kombinezoni EN 531 normirani za specifična zanimanja poput zavarivača, ali ne i za gasitelje na otvorenim prostorima. Strahuju da bi s tako nekvalitetnim materijalima vatrogasci bili u opasnosti da im se dogodi stradavanje poput onog u kornatskoj tragediji, kada su vatrogasci bili opremljeni nekvalitetnim zaštitnim odijelima koja ih nisu dovoljno štitila od vatre. Cijena vatrogasnog odijela po višim normama stoji oko 2500 kuna, dok cijena odijela s nižom normom iznosi oko 1700 kuna.

- To nije velika razlika u cijeni, ali u kvaliteti i standardima svakako jest. Naši vatrogasci zaslužuju najbolje i tu ne bi trebalo biti rasprave - zaključuje Franković.

Novim zaštitnim odijelima opremljeno bi trebalo biti 1500 gasitelja koji će biti angažirani u priobalju. Riječ je o 500 pripadnika interventnih postrojbi i tisuću vatrogasaca iz dobrovoljnih vatrogasnih društava koji će u priobalju biti angažirani kao sezonski vatrogasci.

piše: Snježana Dukić-Slobodna Dalmacija
navi na 18.03.2009 20:34:47
Komentari
#1 Lou

na 19. oľujka 2009 10:34
Bolje i EN 531 nego EN 0000. Potreban je kompromis između zaštite i komoditeta, jer beskompromisna zaštita na temp > 30°C može biti kontraproduktivna. Da li je itko u RH napravio analizu koliko su kombinezoni po novoj normi ''bolji'' od starih (osim po cijeni). Nisu samo kombinezoni u pitanju. Tu je i ostala OZO: čizme, rukavice, potkape, kacige a onda dolazimo do malo veće razlike od ''pišljivih'' 800 kuna.
A rušenje nabave je ''igra'' koju omogućava zakon o javnoj nabavi.
#2 firefighter79

na 19. oľujka 2009 12:45
E j..iga kad sami ne trazimo najbolju mogucu zastitu onda imaju pravo lokalni serifi sto nam daju novac dovoljan za nabavku automehanicarskih kombinezona.
Mozda u RH nitko nije napravio analizu ali svi smo pismeni, progooglajmo internetom i doci cemo do podatka u cemu je razlika. Zar Lou stvarno mislis da nitko vec nije napravio analizu materijala pa mi u RH moramo otkrivati toplu vodu? Ili smo mi pametniji od svih pa cemo naci nesto novo?
Moje misljenje je sto se tice zastitne opreme za ljude, popularnog OZO, treba teziti najboljem mogucem. Kad su u pitanju pozari na otvorenim povrsinama tu su u Evropi najdalje otisli Francuzi i njihovi vatrogasci koriste sigurno pravu, najbolju zastitnu opremu. Dakle imamo uzor.
Kad vec ne mozemo doci do suvremene krupne opreme onda se po pitanju OZO-a potpuno slazem s UPVH.
#3 dobrovoljac

na 19. oľujka 2009 14:45
Juuuuuuuuupppppppiiiiiiiiiiii, opet će mo polu gologuzi gasit požare!!!!!!!!!!!!!-GrinGrinGrinGrinGrin
#4 CIZMA

na 19. oľujka 2009 15:23
Ja za svoj DVD nabavio 10 kombinizona za šumske požare od naše firme Konfeks koji imaju sve certifikate a prodaje ih Luveti doduše jesu malo skupi (2 500 kn) Neznam zašto naši ne kupuju Hrvatski proizvod koji zadovoljava našu normu!!Wink
#5 BLAZ

na 19. oľujka 2009 16:31
Smile kupujmo hrvatsko
#6 Brq

na 19. oľujka 2009 19:09
Odjeća Zagreb d.o.o. http://www.odjeca... ima u prodaji dva modela kombinezona EN HRN 15614. Bolji su od slovenskih BAS-ovih sigurno.

U čem je problem?
#7 PLAMEN

na 19. oľujka 2009 19:38
Mi smo kupili 7 kombinezona za šumske požare u TEH-Projekt inž. u Rijeci!
Imaju normu EN 531 i komad dođe nekih 1.090,00 kn!
#8 krikdj

na 19. oľujka 2009 22:18
Ma gospodo nije problem zaštitno odijelo nego tko će više jamit! Sva ta gospoda koja raspisuje i ukida natječaje; za vrijeme sezone sjedi na plaži i gleda kako se sa brda dimi. E kada bi njma gorilo pod petama, kupovali bi oni i bez javnog natječaja. Ali još su tu vatrogasci da odrade još jednu sezonu u nizu ili goli ili bosi!
#9 diestl

na 19. oľujka 2009 22:39
Ja na probi imam novi kombinezon ERGOTEHNIKE, po novoj normi, od Kermala, a ne Nomexa, sa pojacanjima i hozentregerima i laksi je od DUZS-ovog. Hozentregeri omogucuje da se nose samo hlace, pa kad zagusti obuces sve, mislim da Crikvenica ima takve pa me zanima i njihovo misljene?
#10 PLAMEN

na 19. oľujka 2009 22:55
Ima san prije dva miseca taj kombinezon na probi!
Ne čini se loš, al za financijski standard DVD-a je skup!
To je razlog što ih nismo kupili!
Ostavi komentar
Molimo logirajte se da ostavite komentar.
Ocjena
Samo korisnici mogu ocjeniti.

Molimo da se prijavite ili registrujete da bi ostavili Vašu ocjenu.

Još uvijek nije ocjenjeno.
Uvjeti objave:

UPOZORENJE
organizatorima
OBAVEZNO !
NATJECANJA
ZA 2026.
NASTUPI


24. Mem. "Kruno Modrić"
DVD LESKOVEC


12. Kup Grada Senja
DVD SENJ


26. Kup Grada NOVI MAROF
DVD N. Marof


16. Kup Sv. Florijan i 5. Memorijal "D. SREČIĆ"
DVD Ostrna


2. Memorijal "KOVAÄŚ - KOMAR"
DVD Vukosavljevica


7. KUP HREBINEC



ZADNJI OGLASI:
dbonin u 16:05:19
Motorna visokotla?na pumpa + visokotla?no vitlo ( el. namatanje ) - Motor 13K...
DVDIvanec u 11:58:44
[b]Dobrovoljno vatrogasno društvo Ivanec prodaje Magirus Deutz 192 D13 autoljest...
sasok413 u 20:31:49
Nadogradnja za vatrogasno vozilo za dvoosovinca pne-
umatski reflektor na krov...
wtomek u 21:38:36
DVD Farkaševac prodaje vatrogasno vozilo: Marka: TAM 130 T 11 Godina proizvodn...
Acivi u 10:56:49
[b]DVD Donji Kraljevec[/b] ima za prodaju [b]mehaničke ljestve, ispravno i o...