Poznati "vatrogasni" sajam Interschutz ovaj put se održava od 7.do 12. lipnja 2010. godine u Leipzigu kao najveći europski sajam za vatrogastvo i prateću tehnologiju. Na njemu izlaže 1139 izlagača iz 45 zemalja, a očekuje se više od 130 000 posjetitelja.
Sajam je uvijek postavljao nove trendove razvoja vatrogastva u cijelom svijetu tako da će biti zanimljivo vidjeti novitete na ovogodišnjem izdanju. Kao potencijalne zvijezde sajma svakako se ističu nove auto ljestve Maetza i Magirusa, platforme Bronto sa ugrađenim pumpama i sustavom umješavanja pjenila, novo vozilo Zieglera (Zetrus), Rosenbauer predstavlja novo AT vozilo te telemetrijski sustav dugog dometa za termo kamere, njemački proizvođači Lentner i Schlingmann predstaviti će vozila sa pumpom postavljenom u sredini vozila, za očekivati je predstavljanje raznih Wireles sustava kao i daljinu „robotizaciju“ i digitalizaciju vatrogastva. Za primijetiti je i veliki naglasak na raznim vrstama obuka i simulatorima koji imaju za cilj što vjernije prikazati uvjete onima na intervenciji. Na području osobne zaštitne opreme također se očekuju određeni noviteti i sve prisutniji PBI, kao i još brojnije pojavljivanje proizvođača iz zemalja poput Kine ili Indije.
Svaki dan održavaju se prezentacije i događanja od kojih ističemo samo manji dio:
• Simulatori plamenih udara na „A” klasu: Nizozemska tvrtka FIREFLASH poznata i u Hrvatskoj kroz suradnju sa SPU instruktorima u Ivanić-Gradu odražavati će prezentaciju obuke u SPU koji u Njemačkoj i Austriji polako postaje standard pa su tako Berlin i Beč prešli na „A„ klasu.
• Jedan od najvećih izlagača, Rosenbauer priređuje prezentaciju gašenja aviona upotrebom poznatog PANTHERA te upotrebu vatrogasnog motocikla.
• Demonstracija upotrebe CAFS-a (Gimaex Schmitz), A 3F pjenila (Ziegler), raznih sistema za gašenje i rezanje,
• Spašavanje sa visine (Vatrogasna postrojba Leipzig)
• Vatrogasna postrojba Essen zajedno sa proizvođačem simulatora za opasne tvari AISCO-om prezentirati će najmoderniju izvedbu Simulatora za istjecanja opasnih tvari.
• Njemački Crveni križ vrši demonstraciju masovne dekontaminacije.
• Njemačka vatrogasna zajednica održava svoj kongres koji se održava samo jednom u 10 godina.
• Vatrogasni Festival održava se u centru Leipziga od četvrtka do nedjelje a predviđen je kao mjesto okupljanja svih sudionika sajma u večernjim satima sa mnogobrojnim štandovima sa hranom, pićem, suvenirima, muzikom i raznim prezentacijama.
• Natjecanje „Najjači vatrogasac na svijetu” (World’s toughest firefighter) je natjecanje vatrogasaca u više sportsko vatrogasnih disciplina koje iziskuju izvrsnu fizičku spremnost.
• Thermoman-Vatrogasna postrojba Leipzig u suradnji sa tvrtkom DuPont tokom cijelog sajma održava testiranja osobne zaštitne odjeće u „Thermomanu”.
• Cijeli niz simulacija i vježbi sa temom spašavanja i gašenja brodova održavati će na 14 metarnom simulatoru broda.
• Po prvi puta biti će predstavljen javnosti simulator požara u tunelima.
• Vatrogasne postrojbe u kemijskim industrijama predstaviti će svoju opremu i taktiku za intervencije sa opasnim tvarima
• @fire-Njemačka vatrogasna organizacija za međunarodnu pomoć pri katastrofama koja ima i neslužbenu ispostavu u Zagrebu prezentirati će svoj rad na intervencijama diljem svijeta (Haiti, Tsunami, Portugal...)
• Njemačka organizacija za tehničko spašavanje (THW) će na više mjesta predstaviti cijeli niz vozila i opreme za spašavanje iz ruševina, sa voda i ostalih područja njihovog djelovanja.
• Za mlade vatrogasce predviđen je posebni prostor u paviljonu 1 sa Internet caffeom, barom, muziko i raznim događanjima.
• Udruga profesionalnih vatrogasaca Njemačke koja predstavlja 102 postrojbe sa 30 000 ljudi na svom će štandu u sali 5 prikazati svoj rad kroz više izložbenih cjelina.
• Njemačka udruga žena u vatrogastvu po prvi puta će se pojaviti na Interschutzu gdje će prezentirati rad žena u profesionalnom i dobrovoljnom vatrogastvu u Njemačkoj.
• Poseban radio program zvan „Radio 112” biti će emitiran samo tokom sajma kao i novine „INTERSCHUTZ LIVE”
• Od 10 do 13 lipnja na prostorima pokraj stadiona u Leipzigu održati će se i izložba vatrogasnih oldtimera koja će kulminirati u nedjelju 13 lipnja kad je planiran mimohod 250 vatrogasnih vozila kroz grad.
MAPA SAJMIŠTA
Posjet sajmu najavio je veliki broj vatrogasaca iz Hrvatske iz većine organizacija, postrojbi i zajednica. Putokazi do sajma su vidljivi po cijelom Leipzigu ("Messegelände"), a cijena dnevne ulaznice iznosi 18 Eura dok za cijeli sajam ona košta 41 Euro. Cijena parkiranja je 5 Eura po danu dok je cijena kataloga 17 Eura. Sajam će biti vjerujemo tradicionalno pedantno organiziran sa svim popratnim sadržajima- Bankomati i banke nalaze se unutar prostora sajma kao i taxi stajališta, restaurani i kafići, dućani sa suvenirima, šalteri sa turističkim i općenitim informacijama, šalterom izgubljeno-nađeno (na ulazu Zapad), usluge interneta i faxa, hotelske informacije, dva parkirališta (P1 i P2), Sve ostale servisne informacije kao i planovi sajma nalaze se na http://www.interschutz.de
Veleposlanstvo Republike Hrvatske u SR Njemačkoj može se kontaktirati na brojeve telefona 0049 30 2191 5514 i 0049 30 2362 8955.
Za kolege koji putuju automobilima ili autobusima, a koji koriste GPS navigaciju, dovoljno je upisati adresu:
Leipziger Messe GmbH
Messe-Allee 1 .
04356 Leipzig
Od hrvatskih tvrtki ili onih koje su poznatije u Hrvatskoj tamo se npr. nalaze:
Ziegler, DOK-ING d.o.o., PAB Akrapovic, MG Rijeka, Rosenbauer, Metz, Dräger, Paratech (nova kompanija na hrvatskom tržištu), Lion Apparel (ERGOTEHNIKA), AWG, Bullard, Texport, Bristol, MSA AUER, Holmatro, Lukas, Stihl, Petzl, Deva, HAIX i mnoge, mnoge druge.
Kao i svaki seminar ili sajam, Interschutz se mora shvatiti kao ozbiljno mjesto za stručno usavršavanje, a ne kao puki turistički obilazak sa kojega će se donijeti samo fotografije ili katalozi. Interschutz zaista pruža mnogo mogućnosti u proširivanju znanja kroz pristup informacijama proizvođača kao i kroz mnogobrojne kontakte sa vatrogasnim organizacijama diljem svijeta koje bi valjalo iskoristiti.
Realno gledajući za pregled cijelog sajma potrebno je najmanje dva dana što naravno sa dalekim putom predstavlja veliki napor tako da je potreban oprez i odmor na putu. Udaljenost Leipziga od granice RH iznosi oko 850 km preko Welsa-Regensburga (cca 8 sati vožnje) ili 880 preko Praga (cca 9 sati vožnje).
na 02. lipnja 2010 10:43